Samodzielne ułożenie paneli podłogowych

Dostępne w sklepach panele podłogowe mają wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest możliwość ich samodzielnego montażu. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi czy umiejętności, a przy zachowaniu właściwej kolejności prac i trzymaniu się kilku sprawdzonych zasad, poradzi sobie z tym nawet początkujący majsterkowicz.

Układanie paneli rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni posadzki z kurzu i innych zabrudzeń, a kolejnym krokiem jest ułożenie na niej folii paroizolacyjnej oraz izolacji akustycznej w postaci pianki polipropylenowej grubości 3 mm. Oba te elementy można dla ułatwienia montażu zamocować dwustronną taśmą klejącą. Z racji, że panele zmieniają kształt pod wpływem wilgoci i temperatury przy ścianie zostawia się szczeliną dylatacyjną, 5-10 mm wolnej przestrzeni, którą później zasłonią listwy przyścienne. Warto zadbać również o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym temperatura powinna wynosić powyżej 12 stopni, a wilgotność nie może przekraczać 60 procent. Panele podłogowe najczęściej układa się prostopadle do okna, zgodnie z kierunkiem padania światła, co podkreśla ich walory estetyczne i zapewnia większą trwałość uzyskanej powierzchni. Dzięki takiemu ułożeniu będą także mniej widoczne szczeliny pomiędzy nimi. Jeśli jednak chcemy optycznie powiększyć szerokość pomieszczenia, to można ułożyć panele w poprzek pokoju.

Przed rozpoczęciem prac trzeba koniecznie zapoznać się z dołączoną instrukcją dokładnie opisującą sposób łączenia poszczególnych elementów, zazwyczaj niewymagający użycia kleju. Z racji, że długość pokoju rzadko odpowiada długości paneli, konieczne będzie staranne wymierzenie, przycięcie i dopasowanie ostatniego ich rzędu. Ostatnim etapem jest montaż list przyściennych, które zawsze mocuje się nie do paneli, ale do powierzchni ściany.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.