zmecznieWypalenie zawodowe to zjawisko, w którym z biegiem czasu człowiek rozwija negatywne emocje, depresję, lęk i gniew z powodu stresu. Wypalenie zawodowe dotyka ludzi we wszystkich dziedzinach pracy. Może przybierać różne formy. Możesz czuć się przytłoczony obciążeniem pracą lub znaczeniem pracy, którą wykonujesz. Poczucie, że nie jesteś wystarczająco dobry, może być tym, co popycha Cię do wypalenia. Powinniśmy najpierw rozpoznać oznaki wypalenia, zanim będzie za późno i spróbować zwalczyć je za pomocą prostych zmian w swoim życiu.

 

Oznaki wypalenia zawodowego

Pracownicy są na łasce swojej pracy. Muszą być produktywni i wydajni. Ale czasami może to mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które czują się wypalone w pracy, ważne jest, aby wiedzieć, jakie są oznaki, aby móc podjąć działania, zanim będzie za późno.

Oznaki wypalenia są różne dla każdej osoby. Niektórzy ludzie mogą odczuwać uczucie przytłoczenia lub brak entuzjazmu, podczas gdy niektórzy mogą cierpieć na depresję lub bóle głowy. Inni mogą zapomnieć o dbaniu o siebie i cały czas czuć się zmęczeni. To wszystko objawy, które mogą sygnalizować, że ktoś doświadcza wypalenia.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to stan, w którym człowiek czuje się wyczerpany, znudzony i traci zainteresowanie swoją pracą. Jest to jedno z najczęstszych zagrożeń zawodowych, często prowadzące do wysokiej absencji i niskiej produktywności. W rzeczywistości wypalenie jest trzecią najczęściej zgłaszaną przyczyną niepełnosprawności zawodowej w Stanach Zjednoczonych. Wypalenie może być również problemem osobistym, który prowadzi do napiętych relacji z przyjaciółmi i członkami rodziny.

Jak wypalenie zawodowe wpływa zarówno na ciało, jak i na umysł

Wypalenie zawodowe to termin, który zwykle kojarzy się ze stresem związanym z pracą, ale w rzeczywistości jest to pojęcie szersze. Objawy mogą być fizyczne lub psychiczne. Ludzie, którzy doświadczają wypalenia, mogą mieć wrażenie, że nie śpią wystarczająco dużo, ich umysł nieustannie goni się lub ich układ odpornościowy jest osłabiony. Niektórzy ludzie doświadczają kilku z tych objawów, podczas gdy inni doświadczają ich wszystkich.

Najczęstsze objawy wypalenia to:

  • brak motywacji,

  • wyczerpanie,

  • utrata entuzjazmu i chęci do pracy,

  • drażliwość

  • frustracja.

Wskazówki dotyczące unikania wypalenia i prowadzenia zrównoważonego życia

Zrównoważone życie to klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie. Pomaga ludziom żyć szczęśliwie i bez stresu. Najważniejszym sposobem, w jaki możesz prowadzić zrównoważone życie, jest nie konsumowanie więcej niż potrzebujesz, zmniejszenie ilości odpadów i recykling. Możesz także pomóc ludziom na całym świecie pozostać przy życiu, przekazując pieniądze, czas lub żywność organizacjom, które tego potrzebują.

Możesz żyć w sposób zrównoważony bez zbytniego poświęcenia, stawiając codziennie małe kroki. Na przykład, jeśli próbujesz zmniejszyć zużycie wody, spróbuj wziąć pięciominutowy prysznic zamiast 20-minutowego.

Wypalenie to prawdziwa rzecz i może się przydarzyć każdemu. Dzięki odpowiedniej taktyce i równowadze między życiem zawodowym a prywatnym możesz uniknąć wypalenia i prowadzić zrównoważone życie.

Stres może być głównym czynnikiem początku wypalenia, a niektóre badania pokazują, że 93% ludzi prawdopodobnie podejmuje decyzje dotyczące swojej kariery lub życia osobistego w oparciu o poziom stresu. Jednym ze sposobów na zmniejszenie stresu jest dbanie o zdrowie psychiczne.

Stres jest częstym problemem wśród ludzi w miejscu pracy. Dla tych, którzy próbują zmniejszyć poziom stresu, istnieje wiele zmian, które można wprowadzić, w tym robienie przerw i ponowne skupienie się po trudnych zadaniach.