Technologie precyzyjnego siewu nasion zbóż – przyszłość rolnictwa

Polscy rolnicy stosują kilka nowoczesnych technik siewu, z których największą popularnością cieszą się uprawy w systemie uproszczonym, siew bezpośredni, strip till oraz systemy z elementami rolnictwa precyzyjnego. W niniejszym artykule omówimy nieco szerzej technologię siewu precyzyjnego zwanego inaczej siewem punktowym lub jednonasiennym. Na czym polega ta metoda i gdzie znajduje zastosowanie?

Siew precyzyjny – podstawowe informacje

Główną zasadą przyświecającą technologii siewu punktowego jest równomierne rozmieszczenie nasion w rzędzie. W przypadku dużych nasion należy zachować odpowiednie odstępy i umieszczać je w glebie pojedynczo. Małe nasiona są natomiast wysiewane po kilka bądź kilkanaście sztuk w stałych odległościach. Taki typ uprawy sprawdzi się w przypadku buraków, kukurydzy, warzyw, a niekiedy także rzepaku i roślin strączkowych. Można zatem powiedzieć, że technika siewu bezpośredniego została opracowana z myślą o roślinach, które wymagają większej przestrzeni do zdrowego wzrostu. Zastosowanie tej metody wymaga użycia siewnika przystosowanego do siewu punktowego oraz wysokiej jakości materiału siewnego. Głębokość siewu jest natomiast zależna od typu upraw. Przykładowo, dla buraka wynosi od 1 do 3 cm, grochu – od 6 do 8 cm, zaś kukurydzy – od 4 do 6 cm.

Jakie zalety ma siew punktowy?

Jedną z największych zalet siewu bezpośredniego jest zwiększenie efektywności plonów dzięki efektywnej aplikacji nawozów i środków ochrony roślin. Ta technologia pozwala bowiem stworzyć jednakowe warunki niezbędne do rozwoju poszczególnych roślin. Uzyskanie wysokich plonów stanowi jednak wynikową dwóch czynników – dobrze zaprawionego pola oraz doboru materiału o wysokiej wartości siewnej. Niewątpliwą zaletą tej metody jest także zmniejszenie czasu pracy oraz kosztów związanych chociażby z eliminacją przerywki buraków. Mniejsza obsada roślin zmniejsza także konkurencję o miejsce i światło, przez co rośliny nie wykazują skłonności do wybujałości. Co więcej, gwarantuje większą przewiewność łanu, ograniczając przy tym ryzyko rozwoju chorób grzybowych.

Czy siew punktowy ma wady?

Pomimo istotnych korzyści związanych z zastosowaniem tej technologii należy mieć świadomość, że siew jednonasienny ma pewne wady. Największą z nich jest dość wysoki koszt zakupu maszyn lub elementów do przezbrajania siewnika. Obecnie tylko największe gospodarstwa, które obrabiają ogromna areały ziemi, dysponują środkami na pełną automatyzację agrokultury. Dużym utrudnieniem jest także mniejsza wydajność w porównaniu do siewu rzędowego i konieczność bardzo starannego przygotowania gleby do siewu. Co istotne, siew wykonany na słabszej bądź mozaikowatej glebie może prowadzić do uzyskania mało satysfakcjonującej obsady, a w konsekwencji – redukcji plonu.