Rozlicz podatek z programem PIT Pro

Do 2 maja wszyscy podatnicy mają obowiązek rozliczyć się z fiskusem. Nic w tym nowego, w końcu powtarzamy te czynność co rok, wypełniając deklaracje podatkowe. Mimo to, co rok temat wydaje nam się świeży na tyle, że nie potrafimy się w nim odnaleźć. Przeciętny Polak nie wiem, jak samodzielnie wypełnić swój PIT lub e-deklaracje podatkowe przez Internet. W wielu przypadkach podatnicy potrzebują pomocy z wypełnieniem formularza podatkowego i szukają jej u fachowców, np. księgowych. Z tego tekstu dowiesz się, jak skorzystać z internetowej wersji formularzy PIT, czy jest to bezpieczne oraz o czym absolutnie musisz pamiętać.

Rozlicz podatek z programem PIT Pro

Jest kilka możliwości jeśli chodzi o sposób rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Możesz zrobić to w sposób tradycyjny. Czyli pobrać od pracodawcy lub wydrukować swój formularz PIT, wypełnić go i następnie dostarczyć do Urzędu Skarbowego. Jest również o wiele wygodniejsza opcja, dzięki której nie będziesz musiał w tym celu nawet wychodzić z domu. Mowa o skorzystaniu z programu do rozliczania PIT. Jednym z nich jest program PIT Pro, który jest prosty w obsłudze a poruszanie się po stronie jest intuicyjne oraz nie wymaga obeznania z korzystaniem z Internetu. Aby móc wypełnić swoją deklarację podatkową musisz zalogować się oraz podać następujące dane:

  • imię i nazwisko,

  • datę urodzenia,

  • numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej),

  • kwotę przychodów widniejąca na poprzednim rozliczeniu podatkowym (jeśli nie uzyskiwałeś przychodów w tamtym czasie wystarczy, że wpiszesz ,,0'').

Sceptycy tego rozwiązania mówią o obawie przed podawaniem swoich danych w Internecie. Jednak samo Ministerstwo Finansów, które udostępniło podatnikom w 2019 roku te drogę rozliczania deklaracji podatkowych, zapewnia o stuprocentowym bezpieczeństwie korzystania z e-deklaracji.

Dodatkowo korzystanie z PIT PRO - darmowy program od podatnik.info niesie za sobą kolejne korzyści. Jedną z nich jest szybszy zwrot, jeśli taki Ci przysługuje. W przypadku internetowych formularzy PIT, Urząd Skarbowy ma obowiązek zwrócić Ci pieniądze do 45 dni roboczych. Jeśli chodzi o tradycyjny sposób rozliczania się, termin sięga nawet 90 dni roboczych. 

Pamiętaj o terminie!

Jak to najczęściej bywa w sprawach urzędowych, musimy ściśle przestrzegać terminu złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. W tym roku jest to 2 maja. Zwykle ostatnim dniem na składanie deklaracji podatkowych jest 30 kwietnia, jednak w tym roku termin ten został wydłużony na korzyść podatników. Należy bezwzględnie przestrzegać tej daty ponieważ nie oddanie uzupełnionego formularza PIT może skończyć się surową karą grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych lub karą ograniczenia wolności. W najgorszym przypadku mogą być to obie z nich w maksymalnym wymiarze kary. Jeśli jednak wcześniej zalogowałeś się do programu rozliczającego PITy, Twoja deklaracja zostanie uzupełniona na podstawie danych zebranych o Tobie przez administrację oraz wysłana do Urzędu Skarbowego.