Dlaczego powinieneś dbać o swoje oczyZmniejszenie ryzyka wystąpienia problemów ze wzrokiem w późniejszym okresie życia jest czymś, o czym prawdopodobnie myślisz, gdy chodzi o wiele innych rzeczy - takich jak palenie lub picie. Jednak wielu specjalistów z dziedziny okulistyki powie Ci, że jeśli chodzi o zdrowie oczu, łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Być może nie jesteś jeszcze starą osobą, ale faktem jest, że oczy są niezwykle delikatne i wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, aby zachować zdrowie przez całe życie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zmniejszenie ryzyka rozwoju powszechnych chorób wzroku, takich jak zaćma, jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej. Ponadto, regularne kontrole wzroku u optometrysty mogą również zidentyfikować wczesne sygnały ostrzegawcze dla wszelkich potencjalnych problemów, zanim staną się one problematyczne.

Jedz odpowiednią żywność

Niektóre pokarmy mogą mieć duży wpływ na zdrowie oczu. Oto kilka przykładów, które możesz dodać do swojej diety, aby pomóc utrzymać zdrowe oczy:

  • Borówki, szpinak i inne ciemne zieleniny liściaste są bogate w przeciwutleniacze, które są świetne dla zdrowia oczu.
  • Ryby takie jak łosoś i makrela zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i innych chorób oczu.
  • Pomidory zawierają likopen, który jak się uważa, obniża ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i innych chorób oczu.
  • Marchewki i inne żółte i pomarańczowe warzywa są bogate w beta karoten, który może pomóc obniżyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i innych chorób oczu.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest główną przyczyną zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Dlatego zawsze powinieneś podjąć kroki, aby chronić swoje oczy przed promieniami UV, gdy jesteś na zewnątrz. Dobrym początkiem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych o współczynniku ochrony przed promieniowaniem UV (UV-PF) wynoszącym co najmniej 100. Staraj się również unikać przebywania na zewnątrz, gdy słońce jest w najwyższym punkcie (tj. od 11 rano do 15 wieczorem).

Bądź świadomy historii swojej rodziny

Jeśli jeden lub więcej członków Twojej rodziny cierpiało na określone choroby oczu lub inne problemy związane z oczami, prawdopodobnie powinieneś również bardziej uważać na swoje własne zdrowie oczu. Chociaż genetyka nie jest jedynym powodem, dla którego ktoś rozwija choroby oczu, może ona zwiększyć Twoje ryzyko rozwoju pewnych schorzeń oczu. Na przykład, jeśli masz w rodzinie historię zwyrodnienia plamki żółtej, jesteś co najmniej pięć razy bardziej narażony na jego rozwój. Jeśli masz w rodzinie historię jaskry, jesteś 10 razy bardziej narażony na jej rozwój. Nieregularne ciśnienie w oku może być również dziedziczne, więc jeśli masz w rodzinie historię tego zjawiska, powinieneś również zwrócić szczególną uwagę na ten czynnik ryzyka.