Najpopularniejsze choroby w AfrycePrawdopodobnie wiesz, że Afryka jest drugim co do wielkości i trzecim co do liczby ludności kontynentem na świecie. Ale to, czego możesz nie wiedzieć, to fakt, że Afryka jest również domem dla niektórych z najbardziej niebezpiecznych chorób na świecie. Większość ludzi zna takie choroby jak malaria, która dotyka ponad 200 milionów ludzi w samej Afryce Subsaharyjskiej. Żółta gorączka, która ma 5% wskaźnik śmiertelności i może być zarażona przez podróżnych, którzy odwiedzają obszary, gdzie jest endemiczna, czai się w tropikalnych regionach na całym świecie, w tym na dużych obszarach Afryki Subsaharyjskiej. I chociaż Ebola - choroba zakaźna, która powoduje krwawienie z błon śluzowych i skóry - została w dużej mierze opanowana w Afryce Zachodniej, nadal sieje spustoszenie wśród swoich ofiar i ich bliskich. Oto kilka niebezpiecznych chorób występujących w dużej części Afryki.

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc to infekcja, która dotyka płuc. Może być spowodowane przez pewne bakterie, wirusy lub grzyby. Ponad dwa miliony ludzi umiera każdego roku z powodu zapalenia płuc, a obszarem wysokiego ryzyka jest Afryka Subsaharyjska. Zapalenie płuc jest poważną, zakaźną chorobą, która dotyka głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Dotyka również ludzi żyjących w ubóstwie, szczególnie ludzi żyjących w zatłoczonych warunkach, takich jak uchodźcy lub mieszkańcy slumsów. Zapalenie płuc jest łatwe do zapobiegania, ale może być trudne do zarządzania i leczenia. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie jest szczepienie. Diagnoza i leczenie muszą być przeprowadzone jak najwcześniej.

Biegunka rotawirusowa

Rotawirus jest częstą przyczyną ciężkiej i zakaźnej biegunki u niemowląt i dzieci. Pojedyncza dawka szczepionki może chronić niemowlęta i dzieci przed biegunką rotawirusową przez co najmniej pięć lat. Biegunka rotawirusowa jest najczęstszą przyczyną ciężkiej biegunki wśród niemowląt i małych dzieci w krajach rozwijających się i odpowiada za miliony przypadków śmierci dzieci każdego roku. Programy szczepień przeciwko rotawirusom zostały wprowadzone w wielu krajach i zmniejszyły liczbę zgonów niemowląt spowodowanych biegunką.

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia, jeśli podróżujesz do kraju rozwijającego się (lub jakiegokolwiek kraju, naprawdę) jest upewnienie się, że masz odpowiednie szczepienia. Jeśli wybierasz się do Afryki, najlepiej jest uzyskać szczepienia tak wcześnie, jak to możliwe. Dzieje się tak dlatego, że wymagają one pewnej ilości czasu, zanim będą w pełni skuteczne. Większość szczepień wymaga dwóch lub trzech dawek podanych w określonym czasie, aby były w pełni skuteczne. Niektóre szczepienia muszą być podane nawet przed wyruszeniem w podróż. Tak więc, gdy planujesz swój plan podróży, upewnij się, że szczepienia zostaną wykonane wcześnie.