Czego można się spodziewać pracując w firmowym dziale HRDziały HR (human resources) są odpowiedzialne za zatrudnianie, szkolenie i zarządzanie pracownikami w firmie. Jako przedstawiciel działu kadr będziesz częścią zespołu, który upewnia się, że pracownicy mają to, czego potrzebują do osiągnięcia sukcesu i że firma działa sprawnie. Prawdopodobnie będziesz miał również udział w zatrudnianiu nowych pracowników, co na początku może wydawać się trudną walką. Działy HR mogą być trudne do poruszania się, jeśli jesteś nowy w świecie pracy. Ten przewodnik pomoże ci zrozumieć, na czym polega praca w dziale kadr, jakie są rodzaje ról w tym dziale i doradzi ci, jak wejść na tę ścieżkę kariery.

Jak wygląda praca w HR?

Specjaliści HR pracują we wszystkich działach, a także z ludźmi z innych firm. Twoja codzienna praca będzie zróżnicowana i prawdopodobnie będziesz wykonywać kilka różnych zadań każdego dnia - ale zawsze będziesz pomagać ludziom. Ponieważ specjaliści ds. zasobów ludzkich współpracują ze wszystkimi działami, będziesz miał okazję uzyskać szeroki przegląd firmy i odegrać rolę w jej sukcesie. Działy HR zajmują się sprawami związanymi z ludźmi: relacjami z pracownikami, płacami i świadczeniami, przyjmowaniem na pokład, szkoleniami dla kadry kierowniczej, rozwojem pracowników i innymi.

Rodzaje stanowisk pracy w HR

- Ludzie i rozwój organizacji: Ten zespół jest odpowiedzialny za zarządzanie kulturą organizacji oraz opracowanie i utrzymanie skutecznej strategii zaangażowania pracowników.

- Pozyskiwanie talentów: Ten zespół rekrutuje pracowników i zarządza całym procesem zatrudniania.

- Employee Experience: Ten zespół jest odpowiedzialny za tworzenie angażującej kultury i zapewnienie pracownikom narzędzi potrzebnych do odniesienia sukcesu.

- Compensation and Benefits: Ten zespół zarządza wszystkimi wynagrodzeniami i świadczeniami pracowniczymi, w tym zatrudnianiem i wynagradzaniem pracowników, administrowaniem ubezpieczeniami zdrowotnymi, płaceniem podatków i zapewnianiem świadczeń emerytalnych, takich jak emerytury i 401(k)s.

- Prawo i Zgodność: Ten zespół zapewnia, że firma przestrzega wszystkich praw i przepisów regulujących zdrowie pracowników, bezpieczeństwo, wynagrodzenie i inne obszary.

- Zdrowie i dobre samopoczucie pracowników: Ten zespół koncentruje się na zdrowiu pracowników i zdrowiu psychicznym.

Jak zostać przedstawicielem HR

W zależności od tego, gdzie chcesz pracować i jaki rodzaj pracy HR chcesz wykonać, będziesz musiał zdobyć tytuł licencjata w dziedzinie zasobów ludzkich lub administracji biznesowej, a następnie certyfikat HR. Zdobycie tytułu magistra sprawi, że będziesz bardziej konkurencyjny na rynku pracy. Jeśli chcesz być odpowiedzialny za konkretny zespół, prawdopodobnie będziesz pracować na swój sposób z niższego poziomu stanowiska w HR. Może to zająć kilka lat, więc bądź przygotowany na długą drogę przed sobą.

Jeśli chcesz pracować w zasobach ludzkich, musisz być przygotowany do studiowania tematów związanych z HR na studiach. Dobrym pomysłem może być major w administracji biznesu lub zasobów ludzkich, aby mieć bardziej konkretny pomysł, jaki rodzaj pracy HR chcesz mieć po ukończeniu studiów. Kiedy dopiero zaczynasz w tej dziedzinie, prawdopodobnie będziesz miał wiele obowiązków i będziesz musiał nosić wiele różnych kapeluszy. Po zdobyciu większego doświadczenia, będziesz miał pomysł na to, co firma ceni najbardziej. Wtedy właśnie będziesz mógł skupić się bardziej na swoich mocnych stronach.